برداشت گیاهان دارویی باریجه و گون از مراتع خنداب

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  پر مخاطب ها

  برچسب ها

  یکشنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۶

  به گزارش شبکه خبری گیاهان دارویی سعید علیپور صفری در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: گون گیاهی دارویی و مرتعی است که از آن کتیرا استحصال می شود و پیش بینی می شود امسال از آن ۵۰ کیلوگرم کتیرا در خنداب حاصل شود.

  وی بیشترین بهره برداری از گون را منطقه مرتعی علی آباد خنداب عنوان کرد و افزود:کتیرا که از فرآورده های مهم گون است خواص دارویی در پاکسازی کبد، درمان عفونت دندان و لثه، ضد سرفه دارد و یکی از بهترین مواد برای شست و شوی موی سر و نرم کردن آن است.

  صفری اظهار کرد: شهرستان خنداب به دلیل موقعیت جغرافیایی، شرایط آب و هوایی، ویژگی های توپوگرافی و کوهستانی بودن خاستگاه بسیاری از گیاهان دارویی خودرو است و گیاه باریجه که از دیگر گیاهان ارزشمند دارویی است در این منطقه به وفور یافت می شود.

  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خنداب خاطر نشان کرد: شیره گیاه باریجه دارای ۹۵ درصد از ترکیبات شیمیایی و دارویی با ارزش است.

  صفری تصریح کرد: باریجه در مراتع روستایی سوزان، درمن و بخش کلاغ نشین اراک و در ارتفاعات تا ۲ و هزار و ۲۰۰ متری رشد می کند و در سطحی به میزان ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار در این منطقه وجود دراد.

  وی ادامه داد: این گیاهان بر اساس طرح های مصوب برای برداشت در اختیار بهره برداران قرار می گیرد.

  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خنداب گفت: در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به دلیل وجود اراضی شیب دار مستعد، واگذاری اراضی به منظور اصلاح و بهبود این اراضی تخریب یافته و کشت زعفران، گل محمدی و سایر گیاهان دارویی به صورت دیم نیز انجام می شود.

  صفری، برداشت غیرمجاز و شیوه های نادرست جمع آوری این گیاهان را از چالش های اساسی دانست که باعث انقراض نسل یک گونه در منطقه، کاهش تنوع ژنتیکی، حذف تدریجی رویش گیاهان مرتعی و دارویی می شود.

  وی افزود: ریواس، آویشن، کرک خرگوشی، موسیر و کنگر نیز از دیگر گیاهان دارویی موجود در خنداب است که در تمامی عرصه های مرتعی شهرستان یافت می شود.

  رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خنداب عنوان کرد: گیاهان مرتعی از ذخایر منابع طبیعی هستند فراوانی آن ها بر اساس شرایط جغرافیایی و موقعیت منطقه متفاوت می باشدو تنها در سایه برنامه هدفمند و نظارت اصولی بر برداشت می توان علاوه بر تامین بخشی از نیازهای داخلی از خروج ارز جلوگیری کرد.

  صفری، بازدهی زیاد و سود آوری کلان که می تواند باعث اشتغال پایدار و ارز آوری در منطقه شود را از دیگر مزایای گیاهان دارویی عنوان کرد.

  ۸۶ هزار هکتار اراضی ملی در شهرستان خنداب وجود دارد.  نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : چهارشنبه 29 شهريور 1396 ساعت: 12:26
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها